Czy to pierwszy, ósmy czy 13 miesiąc – to nie ma znaczenia. W każdym z nich wiele z nas zastanawia się nad tym czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo. Największe zainteresowanie przejawiają kobiety, które po raz pierwszy zostały mamami. To zupełnie naturalne, praktycznie każda z nas chce dla dziecka jak najlepiej. Dlatego zaczyna szukać informacji. W związku z tym postanowiłam stworzyć tu serię wpisów poświęconą temu jakie umiejętności dziecka są w granicach normy.
Zacznę od drugiego roku życia, ponieważ teraz mam to na tapecie. Jednak w międzyczasie będę się cofać i przygotuję takie same wpisy dla dzieci młodszych. Żeby można było łatwo się odnaleźć wpisy będą obejmowały okresy 3-miesięczne. W tym wpisie znajdziecie 13 miesiąc, 14 miesiąc i 15 miesiąc życia dziecka. To co powinno ono już umieć i to co umieć może.
13 miesiąc życia dziecka
13 miesiąc dziecka dla wielu rodziców jest przełomowy. Dopiero co mieliśmy w domu niemowlę, a tu nagle z dnia na dzień nasze dziecko coraz więcej wie i rozumie. Intensywnie rozwijają się intelektualnie. Są prawdziwymi eksploratorami, badaczami. Chcą poznać wszystko, dlatego tak często różne przedmioty lądują w buzi. Muszą wszystkiego dotknąć, spróbować, sprawdzić. Zaczynają odkrywać, że każda przyczyna rodzi skutek.
Co dziecko powinno umieć w 13 miesiącu życia:
– podnieść się do pozycji stojącej i usiąść z tej pozycji
– przemieszczać się trzymając się czegoś
– wyrażać swoje potrzeby nie tylko płaczem
– zaklaskać w ręce
To minimum, które powinno opanować każde dziecko w 13 miesiącu życia. Ale zupełnie normalne jest, że dziecko potrafi chodzić (niektóre opanowały tę umiejętność już w 9 czy 10 miesiącu życia), używać zrozumiałych dla innych słów (przynajmniej jednego), pić z kubeczka, pokazać przedmiot, posługiwać się łyżką, pokazać części ciała, rzucić zabawką.
Emocjonalnie dziecko zaczyna się otwierać na świat. 13 miesiąc życia pokaże nam szeroką gamę nastrojów, zachowań malucha. Wszystko to jest normalną częścią rozwoju. maluch, który wkroczył w 13 miesiąc potrafi już pokazać złość, miłość, smutek, zawstydzenie, strach, radość.
14 miesiąc życia dziecka
W czternastym miesiącu życia dziecko powinno umieć takie rzeczy jak kiwanie na pożegnanie, czyli robienie „papa”. Powinno samodzielnie stać, o ile jeszcze nie chodzi. Włożenie przedmiotu do pudełka czy wiaderka nie powinno stanowić dla dziecka problemu. Ponadto w czternastym miesiącu maluch będzie świadomie używał słów „mama” i „tata”, wykona także proste polecenia. prawdopodobnie będzie umiało schylić się, podnieść zabawkę, pewnie chodzić. Być może będzie też umiało rzucić czymś o ziemię naśladując ruch innej osoby i używać 3 i więcej słów, Może także biegać, wchodzić po schodach, zbudować wieżę z dwóch klocków.
Mimo iż w umiejętnościach mamy spore rozbieżności to jednak wszystkie te rzeczy mieszczą się w granicach normy dla 14 miesiąca życia.
15 miesiąc życia dziecka
Od czasu kiedy nasz maluch wszedł w 13 miesiąc nie minęło wcale tak wiele czasu. Jednak w kwestii rozwoju zmieniło się bardzo dużo. Piętnastomiesięczny maluch potrafi dobrze chodzić, schylać się i podnosić przedmioty, używać przynajmniej jednego słowa. Prawdopodobnie będzie umiało pić z kubeczka, „rysować” kredkami, pokazać przedmiot, który chce dostać. Być może będzie umiało wskazać część ciała, jeżeli zostanie o to poproszone. Może także umieć posługiwać się łyżką i widelcem. Dzieci, których dieta rozszerzana jest metodą BLW są w stanie posiąść te umiejętności wcześniej. Możliwe, że piętnastomiesięczne dziecko będzie umiało na niby karmić lalkę – tu jednak dużo zależy od naszej pracy i zabawy z maluchem.
Dzieci rozwijają się bardzo dynamicznie, widać to najbardziej w pierwszych miesiącach i latach życia. Zachęcam was do tego, żebyście notowały sobie najważniejsze nowe umiejętności waszych pociech. To będzie świetna pamiątka, a za jakiś czas okazja do wspomnień. Wszystkie zdjęcia w tym wpisie, zostały robione w kolejnych miesiącach życia Florki. przy opisywaniu poprzednich i kolejnych miesięcy również będę posiłkować się jej zdjęciami.
Tu znajdziecie inne wpisy z serii:
1, 2 i 3 miesiąc życia
4, 5, 6 miesiąc życia
7, 8, 9 miesiąc życia
10, 11, 12 miesiąc życia
13, 14, 15 miesiąc życia
16, 17, 18 miesiąc życia
19, 20, 21 miesiąc życia
22, 24, 24 miesiąc życia
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.