fbpx
Menu
rozwój dziecka

Rozwój dziecka – 19, 20 i 21 miesiąc życia

20 miesiąc życia dziecka

Nasze ukochane maleństwo, najsłodszy bąbelek, urocza księżniczka właśnie skończył/-ła półtora roku. Coraz bliżej do kolejnych urodzin, coraz więcej nowych umiejętności. Maluch doskonali te, które nabył w poprzednich miesiącach i zdobywa nowe. 19, 20 i 21 miesiąc to czas, kiedy nasze dziecko jest coraz mądrzejsze i chłonie nową wiedzę jak gąbka.

19 miesiąc życia dziecka

19-tomiesiączny maluch, choć nadal jest dzidziusiem, to potrafi pokazać co w nim siedzi. Poza takimi umiejętnościami jak karmienie lalek, usypianie ich w wózku, chodzenie po schodach, budowanie wieży, być może potrafi także nazwać części ciała, a także myć rączki i wycierać je. W tym wieku maluchy nie lubią już ograniczeń. Wyjście z łóżeczka nie stanowi problemu, warto więc zabezpieczyć się przed wypadnięciem przez barierki. Najprościej zrobić to wyciągając szczebelki lub zmieniając łóżko na bardziej dorosłe. Wielu rodziców na tym etapie lubi porównywać dzieciaki. Ukradkiem sprawdzamy czy inne maluchy robią coś więcej od naszego dziecka, czy więcej mówią i jak mówią. W dziewiętnastym miesiącu (plus minus oczywiście) dzieciaki chcą tak mocno eksplorować świat, że nie lubią spokojnie iść za rękę. Często wyrywają się i próbują uciekać. Ze względu na bezpieczeństwo dziecka należy ilość takich sytuacji ograniczyć do minimum.

alpaki z jury

19 miesiąc życia dziecka

20 miesiąc życia dziecka

Dokładnie w tym miesiącu życia jest teraz Florka. W 20 miesiącu życia dziecko powinno rzucać przedmiotem naśladując czyjś ruch, posługiwać się łyżką i widelcem, biegać. Wszystko mamy zaliczone, a to znaczy, że nie ma się czym martwić. Co ponadto może umieć 20-to miesięczne dziecko? Łączyć wyrazy, nazywać nawet 6 części ciała, mówić i być rozumiane, zbudować wieżę z sześciu klocków. Wielu rodziców zastanawia się w tym czasie czy zachowanie dziecka jest adekwatne do wieku. W 20 miesiącu maluch rozumie bardzo dużo, potrafi manifestować swoje niezadowolenie, ale jednocześnie bez problemu wykonuje polecenia. W tym miesiącu można próbować odpieluchować dziecko. Obie moje dziewczyny w tym czasie komunikowały (Rozalka) i komunikują (Forka) swoje potrzeby fizjologiczne. Z różnym skutkiem, jednak 7 na 10 razy udaje się zakomunikować zanim zmoczy pieluchę. Florka wyraźnie poszła w tym temacie do przodu od czasu, kiedy używamy pieluch wielorazowych.

20 miesiąc życia dziecka

20 miesiąc życia dziecka 

21 miesiąc życia dziecka

Do drugich urodzin zostało już tak niewiele czasu. Nasze dziecko bez problemu potrafi wskazać na część ciała, o którą pytamy. Próbuje się ubierać i rozbierać, samodzielnie lecz jeszcze niedokładnie szczotkuje zęby.W tym czasie musimy być ostrożni, ponieważ maluch lubią sprawdzać do czego służy nos poza oddychaniem i uszy poza słuchaniem. Jeśli tylko będzie mieć okazje prawdopodobnie spróbuje wetknąć sobie coś w otwór w ciele. Między dziećmi pojawić się może uczucie zazdrości, maluchy zaczynają też chętniej wybierać zabawki dedykowane konkretnej płci – to jednak niczego nie warunkuje. Towarzysz swojemu dziecku w zabawie, pokazuj świat, ucz tego co je otacza. Będziesz zaskoczona jak szybko chłonie nową wiedzę. 21 miesiąc to czas, gdy musimy zdać sobie sprawę, że już niebawem nie będziemy mieć w domu maluszka.

Poprzednie miesiące znajdziesz tu:
1, 2 i 3 miesiąc życia
4, 5, 6 miesiąc życia

7, 8, 9 miesiąc życia
10, 11, 12 miesiąc życia
13, 14, 15 miesiąc życia
16, 17, 18 miesiąc życia
19, 20, 21 miesiąc życia
22, 24, 24 miesiąc życia

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook