fbpx
Menu
rozwój dziecka

Rozwój dziecka – 7, 8 i 9 miesiąc życia

9 miesiąc życia dziecka

Kiedy patrzę na Florkę nie do końca mogę uwierzyć, że ten czas był zaledwie rok temu. Dopiero co nauczyła się raczkować, siadać i przymierzała się do chodzenia. Dziś za to przerabiamy bunt dwulatka. Ale wróćmy pamięcią do tych dni kiedy była jeszcze nieporadnym brzdącem. Sprawdźmy co powinno umieć dziecko w 7, 8 i 9 miesiącu życia, byśmy miały pewność, że rozwija się prawidłowo.

7 miesiąc życia dziecka

W siódmy miesiącu dziecko nadal doskonali umiejętności nabyte wcześniej. Pod koniec tego miesiąca maluch powinien już umieć takie rzeczy jak samodzielne zjedzenie np. ugotowanego warzywa czy miękkiego owocu podanego do ręki. Powinno też śmiać się i gaworzyć, a także często się uśmiechać. Zwłaszcza podczas kontaktów z mamą. Po ukończeniu 7 miesiąca prawdopodobnie dziecko będzie umiało siadać, a z pewnością siedzieć bez podparcia. Przesunąć się w kierunku zabawki, a nawet ją dosięgnąć. Śledzić wzrokiem przedmiot, bawić się w „a ku ku”. Być może będzie też potrafiło pełzać czy raczkować, przełożyć zabawkę z jednej rączki do drugiej. Na koniec siódmego miesiąca dziecko może też umieć poruszać się podpierając o meble, wstać z pozycji leżącej czy mówić „mama” i „tata”.

7 miesiąc życia dziecka

7 miesiąc życia dziecka

8 miesiąc życia dziecka

8 miesiąc – kolejne przełomy, kolejne nowe umiejętności. Pod koniec ósmego miesiąca dziecko doskonali samodzielne jedzenie. Potrafi podnieść i schować mały przedmiot w zaciśniętej dłoni. Pod koniec ósmego miesiąca maluch może też protestować podczas próby odebrania zabawki. Jeśli jeszcze nie zaczęło raczkować, być może teraz zacznie to robić . Być może też będzie umiało bawić się w „kosi kosi”, czy robić „pa pa”. Może też uda ci się uchwycić na zdjęciu moment kiedy samodzielnie stoi, bez podtrzymywania. 8 miesiąc to czas, kiedy dziecko zaczyna rozumieć co oznacza słowo „nie”, ale rozumienie tego słowa to już inna historia. 8 miesiąc to też dobry czas, by zabezpieczyć dom przed czyhającym niebezpieczeństwem – kontakty, szafki, które łatwo otworzyć, schody.

8 miesiąc życia dziecka

8 miesiąc życia dziecka

9 miesiąc życia dziecka

U moich dzieci 9 miesiąc był przełomowy, w obu przypadkach. Ledwo go skończyły zaczęły samodzielnie chodzić, no i się zaczęło. Kiedy dziecko zaczyna chodzić trzeba pilnować go jeszcze bardziej, nie mamy pewności gdzie znajdzie się za kilka sekund. Pod koniec 9 miesiąca dziecko być może będzie umiało potoczyć piłkę, napić się z kubka, wykonać takie proste polecenie jak „podaj mi”. Prawdopodobnie będzie rozumiało już co oznacza „mama” i „tata”, być może będzie też znało inne słowa. W tym czasie zmienia też rozkład drzemek. Nasze dziecko nie potrzebuje już tyle snu co w poprzednich miesiącach.

9 miesiąc życia dziecka

9 miesiąc życia dziecka

Poprzednie i kolejne miesiące znajdziesz tu:

1, 2 i 3 miesiąc życia
4, 5 i 6 miesiąc życia
7, 8 i 9 miesiąc życia
10, 11 i 12 miesiąc życia

13, 14 i 15 miesiąc życia
16, 17 i 18 miesiąc życia
19, 20 i 21 miesiąc życia
22, 23 i 24 miesiąc życia

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook