fbpx
Menu
rozwój dziecka

Rozwój dziecka – 1, 2 i 3 miesiąc życia

3 miesiąc

Kiedy rodzi się dziecko cały świat staje na głowie. A przynajmniej na początku naszej rodzicielskiej drogi tak jest. Pamiętam dokładnie ile czasu zajęło mi wskoczenie na tory „macierzyństwo” po urodzeniu się Rozalki. Zajęło mi to akurat pierwsze trzy miesiące. Tyle czasu potrzebowałam, by na nowo poukładać swój pan dnia, przestawić się na niespodziewane zdarzenia i nauczyć się funkcjonować z niemowlakiem. Dlatego dziś omówię 1, 2 i 3 miesiąc życia dziecka.

Pierwszy miesiąc życia dziecka (1 miesiąc)

Pierwszy miesiąc życia dziecka to w zasadzie nic szczególnego. Maluch głównie je, śpi i wypróżnia się. Jednocześnie jednodniowy noworodek przy miesięcznym niemowlaku to bardzo widoczna różnica. W ciągu pierwszego miesiąca życia dziecko powinno unieść a krótko głowę leżąc na brzuchu. Tą umiejętność posiądzie szybciej lub wolniej w zależności od tego, jak często będzie miało okazje próbować. Pod koniec pierwszego miesiąca dziecko potrafi też zatrzymać wzrok na czyjejś twarzy, pod warunkiem, że jest ona w odpowiedniej odległości. Miesięczne dziecko nie widzi jeszcze wyraźnie, możecie zerknąć do wpisu o rozwoju wzroku, tam zobaczycie jak widzi dziecko.

 

1 miesiąc

rozwój dziecka

Drugi miesiąc życia dziecka (2 miesiąc)

W drugim miesiącu dziecko nadal doskonali swój wzrok, ale nie tylko. W tym miesiącu maluch potrafi się już uśmiechać i odpowiadać uśmiechem na nasz uśmiech. Bywa tak, że dziecko reaguje na niektóre dźwięki wyrzuceniem rączek w górę, płaczem lub wręcz przeciwnie – zamilknięciem. Być może pod koniec drugiego miesiąca dziecko będzie wydawać dźwięki podobne do gruchania. Ruchy dziecka zaczynają być coraz bardziej skoordynowane, maluch chętnie macha rączkami i nóżkami. Wodzi wzrokiem za przedmiotem, który przesuwamy w bliskiej odległości od jego twarzy.

2 miesiąc

2 miesiąc

Trzeci miesiąc życia dziecka (3 miesiąc)

3 miesiąc życia dziecka to czas kiedy interakcja z nim zaczyna być coraz większa. Trzymiesięczne niemowlę potrafi unieść głowę o 45 stopni od postawy, śmiać się głośno, składać ręce, wydawać dźwięki sugerujące zadowolenie i spontanicznie się uśmiechać. 3 miesiąc to nadal czas, gdzie dziecko sporo śpi. Ale jego pory czuwania i snu zaczynają się regulować. O śnie dziecka możecie przeczytać w jednym ze starszych wpisów. Czego jeszcze możemy się spodziewać, gdzie maluch wejdzie w trzeci miesiąc życia? Być może dziecko będzie umieć opierać się na przedramionach gdy leży na brzuszku. Przewrócić się z plecków na bok. Może też chwycić zabawkę włożoną mu do ręki. najszybsze dzieciaki kończąc 3 miesiąc potrafią gruchać, wyciągać ręce w kierunku przedmiotu, a podciągane do siedzenia trzymać sztywno głowę.

W trzecim miesiącu pojawiają się też moje ulubione bąble ze śliny!

3 miesiąc

3 miesiąc

Tu znajdziecie inne wpisy z serii:
1, 2 i 3 miesiąc życia
4, 5, 6 miesiąc życia

7, 8, 9 miesiąc życia
10, 11, 12 miesiąc życia
13, 14, 15 miesiąc życia
16, 17, 18 miesiąc życia
19, 20, 21 miesiąc życia
22, 24, 24 miesiąc życia

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

 

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook