Spacerówka, ech trudna sprawa. Ile stron internetowych przewertowałam w ciągu ostatnich lat na ten temat wiem tylko ja. Osobiście kupiłam 4 wózki spacerowe, dane mi było testować kolejne dwa (w tym jeden wielofunkcyjny). Po dwójce dzieci wiedziałam już dobrze czego chcę dla trzeciej. Przed kolejnym wózkiem postawiłam wysokie wymagania i udało mi się je spełnić. Zdecydowałam się na spacerówkę Joie Liteltrax 4 Air v3 w kolorze Grey Flannel. Czy jestem zadowolona? Poniżej opowiem o wózku, przedstawię moje zdanie na jego temat, pokażę mocne strony i zastanowię się czy można się do czegoś przyczepić.
Spacerówka – jaka ma być?
Spacerówka to wózek, którego używamy długo. Moim zdaniem jest to okres co najmniej 1,5 roku. A bywa, ze dłużej. Moje dzieci jeździły różnymi wózkami spacerowymi. Był wózek wielofunkcyjny Lonex Retro Len, mała spacerówka Caretero Alfa, później Baby Design Mini, Euro Cart Volt-Pro.Testowałam Maxi Cosi Lila, a jeszcze wcześniej Joie Litetrax 4. Ponieważ już tak duże pojęcie o tym co w wózku mi się podoba, co sprawdza, a co przeszkadza zaczęłam poszukiwania. I prawdopodobnie zdziwisz się faktem, iż dałam naciąganą czwórkę Litetraxowi 4, a kupiłam jego młodszego brata. Miałam ku temu powody, które chętnie przedstawię. Może dzięki temu szukając wózka będzie ci łatwiej.
Na co zwracałam uwagę
Mimo, iż byłam zadowolona z naszego Volta to zdecydowałam się na zmianę. Głównym jej powodem był fakt, że Kalinę zaczęłam wozić w spacerówce wcześniej. Leżąc całkiem na płasko spacer był katastrofą, dziś już wiem czemu tak było. W związku z tym szybko zaczęłam ją wozić na półleżąco. Pakowanie do samochodu wózka wielofunkcyjnego nie było przyjemne ani łatwe, gdy jechałam na zakupy. Doszłam więc do wniosku, że czas na zmiany. Tym razem priorytetem były dla mnie pompowane koła. Co ciekawe Joie w bagażniku wcale nie zajmuje więcej miejsca niż Volt, a to dla mnie ważne. Istotna była także waga wózka, jednak zdawałam sobie sprawę, że pompowane koła są cięższe od piankowych i pewnych rzeczy nie przeskoczę.
Spacerówka Joie Litetrax 4 Air v3 – specyfikacja
Od razu uprzedzam, że pełną specyfikację znajdziesz na stronie producenta – JOIE. Ja przedstawię tu najistotniejsze, moim zdaniem, parametry wózka. Wysokość wózka, a co za tym idzie rączka – umiejscowiona jest na wysokości 103 cm, nie ma możliwości regulacji. Długość wózka to 93 cm, a szerokość 59. Po złożeniu 59,3 x 31,5 x 82 cm. Całkiem nieźle. Waga wózka to nieco ponad 10 kg, jednak łatwo go złożyć i zapakować do bagażnika. System składania ukryty jest pod siedziskiem, wózek składamy jedną ręką. Aby wrzucić go do bagażnika potrzeba już dwóch, ale nie jest to ogromny ciężar. Spacerówka Joie mieści się praktycznie w każdym bagażniku (chyba, że jeździsz Smartem, wtedy sama ledwo się mieścisz). Hamulec znajduje się pod prawą stopą, jest bardzo intuicyjny i dobrze trzyma wózek. Tapicerka wykonana jest z materiału z filtrem. Obszycie rączki wykonane jest z ekoskóry. W poprzednich modelach rączka była obszyta pianką. Ekoskóra zdecydowanie jest przyjemniejsza.
Inne szczegóły spacerówki
Bardzo ważną rzeczą jest dla mnie możliwość płynnej regulacji oparcia. W spacerówce Litetrax 4 air mam właśnie taką. Ponieważ są dzieci, które śpią tylko podczas jazdy ta opcja jest dla rodziców bardzo istotna. Moim zdaniem taki system jest też dużo wygodniejszy niż regulacja na pasku. Podczas regulacji na pasku zdarzało się, że oparcie ustawiało się nierówno. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt. Dużym plusem jest 5-punktowy system zapinania pasów. Dodatkowo wysokość pasów można regulować w 3 stopniach. Podnóżek reguluje się w dwóch pozycjach, a budkę można dodatkowo rozpiąć. Uważam, że taka budka powinna być w każdym wózku spacerowym, nawet najbardziej kompaktowym.
Moja opinia o spacerówce Joie Litetrax 4 Air v3
Mówiąc w krótkich, żołnierskich słowach spacerówka Joie Literax 4 Air v3 spełniła moje oczekiwania. Uważam, że świetnie sprawdza się w każdych warunkach. Bardzo się cieszę, że mieliśmy zimę z dużą ilością śniegu. Dzięki temu sprawdziłam jak wózek poradzi sobie w naprawdę trudnych warunkach. Nie było lekko, jednak wózek dało się pchać i jechał. Nie zakopywał się w śniegu, nie musiałam ciągnąć go tyłem. Ponad to do wózka była dopięta dostawka, na której jechała Florka. W sumie ponad 30 kg, w śniegu, pod górkę. Taki test bardzo dużo mówi, zgadzasz się?
Rewelacyjną sprawą jest szerokie i wygodne siedzisko. Ponieważ maluchy często ucinają sobie drzemki w wózku jest to bardzo ważne. Równie ważne jest to kiedy używamy wózka zimą i musimy ubrać dziecku kombinezon. Moim zdaniem szerokie siedzisko znacząco podnosi komfort dziecka, a to przekłada się na spokojne i długie spacery. Takie jak odbywaliśmy na przykład podczas pobytu w Krynicy. Nie bez znaczenia jest teren na jakim mieszkamy. I tu muszę po raz kolejny pochwalić wózek, ponieważ nadaje się rewelacyjnie zarówno do miasta, jak i na tereny podmiejskie czy wiejskie. Jest bardzo stabilny, a terenowe koła ułatwiają jazdę.
Nie jestem pewna czy użycie sformułowania „dodatkowe” jest odpowiednie, ale wózek posiada ułatwiające życie bajery. Należy do nich tacka z miejscem na dwa kubki i zamykanym schowkiem – na chusteczki, na drobne, na klucze albo smoczek. Kosz na zakupy jest pojemny, ale trzeba pamiętać o jego ograniczeniach nośności. Proponuję nie pakować tam pięciu kilogramów ziemniaków i trzech litrów mleka.
Dodatkowe akcesoria i opcje
Wózek spacerowy Litetrax 4 Air v3 może być także idealnym wózkiem wielofunkcyjnym. Dzięki dodatkowym adapterom można wpiąć w jego ramę gondolę oraz fotelik samochodowy. A to oznacza, że można stworzyć swój własny system podróżny marki Joie. Przy częstych wyjazdach ważne jest, aby wózek był lekki i mały po złożeniu. Więc moim zdaniem to świetna opcja zamiast tradycyjnego dużego wózka z gondolą. Oczywiście wtedy, gdy naprawdę nie siedzicie na miejscu tylko nosi was po świecie. Zdjęcia takiej hybrydy można zobaczyć na stronie producenta. Wszystko jest tam super opisane. Ja nie będę tego tu dokładnie opisywała, ponieważ sama nie korzystałam. Informacja o tych możliwościach to ciekawostka dla każdego kto szuka spacerówki.