fbpx
Menu
rozwój dziecka

Rozwój dziecka – 10, 11 i 12 miesiąc życia dziecka

10 miesiąc

Ostatni kwartał pierwszego roku życia. Pomyśleć, że dziecko urodziło się raptem rok temu. Dzieci rosną szybko, w momencie uczą się nowych rzeczy, zaskakują nas na każdym kroku. Tylko my ciągle piękne, młode i zazwyczaj pełne sił. Czego uczy się dziecko w 10, 11 i 12 miesiącu życia? Oto mała ściąga typowych umiejętności. Acha, na samym dole znajdują się odnośniki do pozostałych miesięcy. Od urodzenia, aż do ukończenia drugiego roku życia.

10 miesiąc życia dziecka

To czas kiedy nasze oczy powinny pojawić się z każdej strony naszej głowy, i nie tylko. Dziecko, które kończy 10 miesięcy powinno już posiadać takie umiejętności jak stanie z podtrzymaniem, podciąganie się z siedzenia do stania, protestowanie przy probie odbioru rzeczy, którą się bawi. Dziesięciomiesięczne dziecko mówi „mama” i „tata”, ale nie zawsze ze zrozumieniem, potrafi bawić się w „akuku”. Rozwija się motoryka duża i często maluch potrafi też z pozycji na brzuszku podnieść się do siedzenia, bawi się w „kosi kosi” i robi „pa pa”. Podnosi bez problemu małe przedmioty używając kciuka. Być może po ukończeniu 10 miesiąca dziecko będzie umiało chodzić podtrzymując się mebli, a nawet samodzielnie.
Pod koniec 10 miesiąca maluch może też umieć pić z kubeczka, toczyć piłkę po podłodze, mówić więcej słów niż „mama” i „tata”, a nawet pewnie chodzić.

10 miesiąc

10 miesiąc

11 miesiąc życia dziecka

Już tylko miesiąc do pierwszych urodzin. Założę się, że doskonale pamiętasz co robiłaś rok temu. To był czas kompletowania wyprawki i pakowania torby do szpitala. A dziś twoje dziecko potrafi już usiąść z leżenia na brzuszku, podnieść mały przedmiot za pomocą kciuka i palca wskazującego, zrozumieć słowo „nie”, pokazać to czego potrzebuje. Pod koniec 11 miesiąca twoje dziecko można nawet umieć wyrażać swoje potrzeby inaczej niż płaczem i pewnie chodzić.

11 miesiąc

11 miesiąc

12 miesiąc życia dziecka

Czas zamówić tort, kupić prezenty i świętować. Nasze dziecko nie jest już niemowlakiem. Urosło, zmieniło się, bardzo dużo potrafi. Moim zdaniem 12-ty miesiąc życia dziecka jest taką magiczną granicą. Dlaczego tak uważam? Ponieważ maluch w niczym nie przypomina bobasa sprzed roku. Ponieważ jego umiejętności ciągle się doskonalą i rozwijają. Wreszcie dlatego, że lada chwila nasza komunikacja z dzieckiem wejdzie na zupełnie inny poziom. A co potrafi dziecko, które kończy 12 miesięcy?
Dwunastomiesięczne dziecko powinno przejść dookoła pokoju podtrzymując się mebli, ładnie bawić się w zabawy takie jak „kosi kosi”. Dziecko stale doskonali picie z kubka i samodzielne jedzenie. Rozumie już co oznaczają słowa „mama” i „tata”. Są dzieci, które po ukończeniu 12 miesiąca potrafią już całkiem dużo mówić. Jeśli jednak martwi cię, że twoje maleństwo ogranicza się do kilku prostych słów – nie panikuj – to zupełnie normalne. Po prostu dzieci rozwijają się w różnym tempie.

12 miesiąc

organizacja urodzin

Tu znajdziecie inne wpisy z serii:
1, 2 i 3 miesiąc życia
4, 5, 6 miesiąc życia

7, 8, 9 miesiąc życia
10, 11, 12 miesiąc życia
13, 14, 15 miesiąc życia
16, 17, 18 miesiąc życia
19, 20, 21 miesiąc życia
22, 24, 24 miesiąc życia

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook