fbpx
Menu
ciąża / zdrowie

Badania w ciąży

badania w ciąży

Badania w ciąży obligatoryjne dla każdej ciężarnej. I trochę ich trzeba wykonać w czasie tych 9 miesięcy. O ile sam stan ciąży jest raczej okresem przyjemnym, o ile nie występują poważne dolegliwości. O tyle, aby tak było należy odpowiednio o siebie zadbać i sprawdzać jak nasz organizm reaguje na te olbrzymie zmiany. Jeśli właśnie dowiedziałaś się o ciąży zapraszam dalej. Przedstawię ci kalendarz badań jakie będziesz musiała wykonać w najbliższych miesiącach.

Badania w ciąży

W zasadzie już na pierwszej wizycie, która potwierdzi ciążę dostaniesz skierowanie na badania. Większość badań jakie przeprowadza się w ciąży to badania z krwi, ale mamy też usg prenatalne, mamy wymazy. Warto wiedzieć co i kiedy będziemy sprawdzać. 1 stycznia 2019 roku wszedł w życie kalendarz badań dla kobiet w ciąży, jest on częścią standardów opieki okołoporodowej. Standardy te precyzyjnie określają zakres badań oraz zakres konsultacji medycznych, które powinny zostać wykonane na poszczególnych etapach ciąży. 

badania w ciąży

Badania w ciąży I trymestr

Pierwszy trymestr ciąży to okres od jej początku do ukończenia 13 tygodnia. W tym czasie ciąża nie jest jeszcze widoczna dla osób z otoczenia, jednak dla samej ciężarnej może być aż nadto męcząca. W tym czasie organizm reaguje zmęczeniem, większą potrzebą snu, pojawiają się nudności i wymioty. Zazwyczaj w okolicach 6-8 tygodnia orientujemy się, że coś się zmieniło i sięgamy po test ciążowy. I tu są dwa scenariusze: albo wpadamy w euforię i skaczemy z radości, albo siadamy wgapiając się w test z niedowierzaniem. Zarówno w jednej, jak i w drugiej sytuacji powinnyśmy wykonać telefon do ginekologa i umówić wizytę. Przed wizytą możemy jeszcze wybrać się do laboratorium aby sprawdzić poziom betaHCG – hormonu wydzielanego tylko w ciąży. 

Badania zalecane na pierwszej wizycie (do 10 tygodnia lub w momencie zgłoszenia się do lekarza)

  • grupa krwi z Rh
  • morfologia
  • przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych
  • ogólne badanie moczu
  • cytologia – o ile nie była wykonywana w ostatnich 6 miesiącach
  • stężenie glukozy we krwi u kobiet z czynnikami ryzyka GDM
  • VDRL
  • HIV i HCV
  • Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgM, IgG), o ile nie przedstawimy wyniku, który potwierdzi występowanie przeciwciał IgG sprzed ciąży
  • badanie w kierunku różyczki (IgM, IgG), dla ciężarnej, która nie chorowała, nie była szczepiona lub nie posiada informacji na ten temat
  • TSH
  • zalecenie kontroli stomatologicznej

Poza tym oczywiście mamy rutynowo wykonywane na każdej wizycie pomiar ciśnienia, sprawdzenie wagi, badanie ginekologiczne, często też USG (o ile lekarz posiada ultrasonograf w gabinecie).

Badania między 11 a 14 tygodniem ciąży

Okres między 11 a 14 tygodniem ciąży to czas na wykonanie pierwszych badań USG. Badania te nazywa się nieinwazyjnymi badaniami prenatalnymi. Badanie to służy wykryciu ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu. Jego zadaniem jest ocena ryzyka wystąpienia najczęstszych wad genetycznych, tj. zespołu Downa (trisomii 21), zespołu Edwardsa (trisomii 18) i zespołu Pataua (trisomii 13). Przy okazji tych badań również pobiera się krew, aby wykonać badania stężenia hormonu beta-hCG i białka PAPP-A we krwi matki. Wykonanie tych badań daje nam obraz tego jak rozwija się płód. 

Badania w ciąży II trymestr

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, również II trymestr ma dedykowane sobie badania. Jak wygląda ich kalendarz możecie przeczytać poniżej. 

Badania między 15 a 20 tygodniem ciąży

Podczas wizyty może się okazać, że przebiega ona rutynowo i niczym nie różni się od poprzedniej. Nie jest to powód do zmartwień. Ponieważ jesteśmy już po badaniach prenatalnych lekarz przeanalizuje wyniki i wyjaśni nam co one oznaczają. W trakcie wizyty odbędzie się badanie ginekologiczne, pomiar ciśnienia, kontrola wagi. Z całą pewnością otrzymamy skierowanie na kolejną morfologię oraz ogólne badanie moczu.

Badania między 18 a 22 tygodniem ciąży

Pomiędzy 18. a 22. tygodniem wykonywane jest kolejne obowiązkowe USG, tak zwane drugie badanie prenatalne. Celem badania jest ocena budowy płodu pod kątem występowania wad wrodzonych. Ponadto w badaniu szacuje się jego masę ciała. Bez wątpienia jest to badanie, na które czekamy z niecierpliwością. Ponieważ mamy połowę ciąży możemy poznać płeć. Z doświadczenia wiem, że to badanie jest bardzo ekscytujące. Sama aż trzy razy czekałam na nie z dużą niecierpliwością. Dlaczego? Ponieważ chciałam upewnić się co do moich przeczuć. 

Badania między 21 a 26 tygodniem ciąży

Tu pojawia się badanie, którym straszone są wszystkie ciężarne. Mam na myśli tak zwaną „glukozę”. Różne odczucia mają dziewczyny, dużo zależy od tego ile słodkości jesteśmy w stanie znieść. Dla mnie to badanie było całkiem niezłe, osobiście uważam, że słodka glukoza smakuje lepiej niż cytrynowa – ale wy oczywiście możecie mieć inne zdanie. Są dziewczyny, które nie są w stanie wypić roztworu, wymiotują, słabną, mdleją. Dlatego ważne, by pozostać pod laboratorium i nie ruszać się, pielęgniarka sprawdzać będzie czy wszystko z nami ok. 

Co ponad to:

  • badanie ogólne moczu
  • przeciwciała anty-D u tych kobiet, które mają ujeme Rh (Rh-)
  • toksoplazmoza, u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze
  • no i stężenie glukozy po doustnym podaniu 75g glukozy, glukozę oznacza się trzy razy: przed podaniem (na czczo), po godzinie od wypicia i po dwóch godzinach od wypicia

badania w ciąży

 

Badania w ciąży III trymestr

Jesteśmy na ostatniej prostej. Trzeci trymetr ciąży w zasadzie też jest fajny, choć ostatni miesiąc to już czas, kiedy odczuwamy zmęczenie. Dźwigamy dodatkowe kilogramy, środek ciężkości znajduje się nie wiadomo gdzie, a nocne wycieczki do toalety sprawiają, że prawie nie sypiamy. Przekręcenie się z boku na bok to także większa logistyka niż zazwyczaj. Moim zdaniem nasz organizm po prostu przygotowuje nas na to co nadejdzie. Już nigdy nie będziemy spać tak spokojnie jak przed ciążą. Ale wróćmy do tematu, jakie badania czekają nas w ostatnim trymestrze?

Badania między 27 a 32 tygodniem ciąży

Poza badaniem ginekologicznym, pomiarem ciśnienia, kontrolą wagi czeka nas jeszcze:

  • morfologia 
  • badanie ogólne moczu
  • trzecie badanie USG (lekarz może wykonać je w gabinecie lub wysłać nas na dodatkowo płatne badanie, tzw. trzecie badanie prenatalne)
  • przeciwciała anty-D – u kobiet z Rh-
  • podanie immuoglobuliny anty-D, jeśli istnieją wskazania

Badania między 33 a 37 tygodniem ciąży

Tu znajdują się badania laboratoryjne, których w ostatniej ciąży nie mogłam wykonać. Wszystko spowodowane było pandemią kornonawirusa. Ze swoim lekarzem jestem w stałym kontakcie, dlatego po konsultacji telefonicznej uznaliśmy, że mogę odpuścić i nie szukać czynnego laboratorium. W moim przypadku ciąża przebiega prawidłowo, wyniki badań przez cały czas są w porządku -stąd taka decyzja. Jednak jeśli wy nie jesteście pewne co robić – zadzwońcie do lekarza prowadzącego i obgadajcie sprawę. Między 33 a 37 tygodniem czeka nas padanie ginekologiczne, ocena wymiarów miednicy, ponowne sprawdzenie czynności serca dziecka, pomiar ciśnienia, ocena ruchów dziecka, kontrola masy ciała. Natomiast z badań laboratoryjnych:

  • morfologia
  • ogólne badanie moczu
  • antygen HBs
  • HIV
  • VDRL, HCV (u kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia)
  • posiew w kierunku paciorkowców B-hemolizujących

Badania między 38 a 40 tygodniem ciąży

Prawdopodobnie to będzie wasza ostatnia wizyta ginekologiczna w ciąży. Następnym razem swojego lekarza spotkacie już po porodzie, lub w szpitalu – jeśli wybierzecie ten, w którym pracuje i traficie na jego dyżur. Odbędzie się ostatnie standardowe badanie, dlatego to jest czas na ostatnie pytania i rozwianie wątpliwości. Najpewniej nie zostaną wam zlecone żadne badania, ewentualnie morfologia i badanie ogólne moczu. Jeśli jednak tak się nie stanie, to nie martwcie się – te badania robione są standardowo przy przyjęciu na oddział położniczy. W tym czasie, a już zwłaszcza po 40 tygodniu, możecie otrzymać skierowanie na badanie KTG. W przypadku ciąży, w której rozwiązanie nie rozpoczyna się sama monitorwanie dziecka jest bardzo ważne. Na podstawie KTG i USG wykonanych po 40 tygodniu lekarz podejmuje decyzję co do sposobu i terminu zakończenia ciąży.

badania w ciąży

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi niezmiernie miło, gdy zostawisz po sobie ślad.
Zapraszam do śledzenia mojego profilu na facebook oraz instagram.

 

 

 

 

About Author

Absolwentka Komunikacji Społecznej na Politechnice Śląskiej. Obecnie mama trzech cudownych córek - Rozalki,Florki i Kaliny, oraz berneńskiego psa pasterskiego - Riko. Uwielbiająca rolę Home Manager'a, pretendująca do miana Perfekcyjnej Pani Domu fanka książek historycznych i obyczajowych, a także niepoprawna romantyczka.

Facebook